Reklam Kurulu’ndan tüketiciyi yanıltan markalara ceza yağmuru

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu yaptığı incelemede tüketicileri yanıltan reklamlar yapan firmalara ceza yağdırdı.
17.05.2022 tarihli 321 Sayılı Reklam Kurulu Toplantısı sonucunda iletişim-teknoloji firmaları, kozmetik-sağlık ürünleri üreten firmalar, gıda ve takviye gıda üreticileri, bazı sosyal medya fenomenleri, perakende market zincirleri, özel hastane ve sağlık kuruluşları, tıp ve diş hekimleri, güzellik salonları, e-ticaret kuruluşlarının faaliyetleri incelenerek birçok ceza verildi.

İncelemeye alınan ve cezaya bağlanan faaliyetler arasında sosyal medya sayfalarındaki faaliyetler, televizyon reklamları, YouTube gibi video platformlarındaki içerikler, internet siteleri, açık hava reklamları yer aldı.

İncelemeler sonucunda, aykırılık tespit edilen faaliyetlere reklamları durdurma, değişen miktarlarda para cezaları ve ticari uygulamaları durdurma cezaları verildi. İnceleme ve cezalar Örtülü Reklam, Finansal Hizmetler, Kozmetik ve Temizlik Ürünleri, Sağlık, Dayanıklı Tüketim Malları başlıkları altında sıralandı.

Faaliyetleri incelenen ve ceza alan tüm firma, kuruluş, şahıs ve uygulamaları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Author

Hamil Nazik

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir