KDK’den ‘internet bağlantısı’ hakkında tavsiye kararı

Karardan: – “Bilgi teknolojileri, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlar arasına girmekte. Evrensel Hizmet Kanunu ile internet hizmeti evrensel hizmet kapsamına alınmıştır.”

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir vatandaşın başvurusu üzerine, telekomünikasyon şirketlerinin internet bağlantısı talep eden vatandaşlara olumsuz yanıt veremeyeceğine ilişkin tavsiye kararı aldı.

KDK’den yapılan açıklamaya göre, Erzurum’un Horasan ilçesindeki altyapı yetersizliği nedeniyle evine internet bağlatamayan bir vatandaş, konuyu TBMM Dilekçe Komisyonu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türk Telekom A.Ş. Erzurum Müdürlüğüne iletti.

Söz konusu makamlarda sorununa çözüm bulamayan vatandaş, KDK’ye başvurdu.

KDK başvuru üzerine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan konuyla ilgili bilgi ve belge talebinde bulundu. İdarelerden gelen cevapta, başvuranın yaşadığı binada altyapı olmadığı için internet hizmeti verilemediği, yüksek yatırım maliyetiyle işletme, bakım masraflarını ve yatırım programlarında olmadığı ve sağlayıcı şirketlerin maliyeti yüksek bulduğu için kablo döşemediği belirtildi.

Author

Hamil Nazik

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir