Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Galeri

İletişim

+90 312 416 63 17

Necatibey Caddesi No: 112 P.K, 06100 Çankaya/Ankara, Türkiye

tukobir@mail.com

KDK’dan online satışlarda poşetsiz teslimatla ilgili tavsiye kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu, uzaktan satışlarda tüketicilere poşet dışında alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneği sunulmasının zorunlu hale getirilmesi talebiyle ilgili tavsiye kararı verdi.

 

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) kararına göre başvurucu, uzaktan satış yapan firmaların vatandaşlara zorunlu alışveriş poşeti sattığını, ürünler kasa veya alışveriş sepeti ile teslim edilebilecekken zorunlu poşet satışı ile hem çevreye hem de tüketiciye zarar verildiğini savundu.

Başvurucu, sanal alışveriş sitelerinde poşetsiz teslimat seçeneği olmadığını, siparişlerinde poşet istemediğini açıkça belirtmesine rağmen dikkate alınmadığını, başvurusuna “yasanın uygulandığı” yönünde cevap verildiğini anlattı.

Uzaktan satışlarda zorunlu poşet satışının önüne geçilmesini ve poşet/çanta tercihine ek olarak “poşetsiz ve ücretsiz aparat ile teslimat” seçeneği sunulmasının zorunlu hale getirilmesini talep etti.

 

Author

Hamil Nazik

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.