Giyim Eşyası Satın Almada Dikkat Edilecek Noktalar detayı

 1. İklim: Yazlık giysilerin seçiminde açık renk, pamuklu, keten ve ipekli kumaşlar kullanılır. Yapay kumaşlar teri emmeyeceği için sağlıklı değildir. Kışın ise koyu renk kalın kumaşlardan yapılmış kumaşlar tercih edilmelidir. Rengi koyu ve yüzeyi pürüzlü kumaşlar güneşin ışınlarını çekerek vücudu sıcak tutarlar. Açık renkler ise güneş ışınlarını yansıtırlar. Kürkler ve buna benzer tüylü kumaşlar, içlerinde bol hava bulundurdukları için çok ısıtır. Ancak su buharı emmediklerinden terlemeye neden olacağından çok iş yapanların devamlı kullanmaları uygun değildir.
 2. Yaş:Bireyler giysilerini seçerken her yaşın kendine göre özellikleri olduğunu bilmeli olduğundan genç ya da yaşlı görünmeye çalışmamalıdır.  Giyimleri yaşlara göre gruplandırarak model, kumaş ve renk seçerken dikkat edilecek noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Çocuk giyimleri: Çocuk giyimleri bebeklik çağı, oyun çağı, okul çağı olarak gruplanabilir.

  • Bebeklik çağı doğuştan ikinci yaşa kadardır. Rahat hareket etmesi için robadan büzgülü, rahat giysiler, pantolon ve tulumlar giydirilmelidir. Kumaşlar yumuşak, ter emici, yıkanabilir ve dayanıklı olmalıdır. Ev giysileri sade ve basit olurken gezme giyimleri daha süslü yapılmış olanlar alınabilir.
  • Oyun çağı: 2-6 yaş arasındaki dönemdir. Çocuk bu çağda devamlı hareket ettiğinden elbiseleri rahat, bol, kolay temizlenebilecek ve dayanıklı kumaşlardan yapılmış olması gerekir. Bu yaşlardaki çocuklar giyim seçiminde kendi fikirlerinin alınmasını istediklerinden alışverişe gidildiğinde onların fikirleri alınmasında yarar vardır.
  • Okul çağı 6-12 yaş arasındaki dönemidir. Bu çocukların belli başlı kıyafetleri okul giysileridir. Ev ve gezme giysileri ikinci planda kalır. Okul giysileri rahat ve kolay giyilip çıkarılan tipte olmalıdır. Günün büyük bir kısmını okulda geçiren çocuk eve geldiğinde hemen okul kıyafetini çıkarmalı ve ev kıyafetlerini giymelidir. Ev kıyafetlerinin de rahat olması, kendinin giyip çıkarabileceği rahatlıkta olması gerekir. Yerine ve zamanına göre fantezi giyimler de çocuklar için tercih edilebilir.

Genel olarak çocuk giyimlerinde; rahat ve kendi kendine giyebileceği modellerin seçilmesi, çocuğun gelişmesine engel olabilecek olan dar modellerden kaçınılmasına, çocuğun yaş ve cinsiyetine uygun renklerin seçilmesine, küçük desenli, canlı ve yumuşak kumaşlardan yapılmış, kolay ve çabuk yıkanabilir, ütülenebilen kumaşlardan yapılmış kıyafetlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.

Genç Kız Giysileri:Bireylerin temiz ve düzgün görünmelerini sağlayan, doğal güzelliklerini bozmayan sadelikte, temiz ve ütülü olmalıdır. 13-14 yaşlarındaki gençlere daha çocuksu modeller, spor, büzgülü, pilili etekler, bebe yakalı buluzlar ve kazaklar, renkli çoraplar daha çok yakışır. 18-19 yaşlarındaki gençler artık modaya uygun, giyimin bütününde renk ve desen olarak bütünlük aranmalı yerine göre fantezi kıyafetler tercih edilebilmelidir.

Yetişkin giyimleri:Güzel ve yerinde giyinmenin yaşantımızda yeri çok önemlidir. Kişinin kendine yakışan giyimi, rengi, deseni aksesuarı seçebilmesinde kendi vücut özelliklerini bilmesini ve buna göre giysi tercihini yapması gerekir. Vücut yapısına göre giysileri seçerken şunlara dikkat edilmelidir.

-      Kısa boylu ve şişman olanlar, tek parçalı, koyu renkli giysileri seçmeli, geniş ve iri kareli, çok kalın kumaşlardan yapılmış, parlak renklerden ve enine kuplu modellerden kaçınmalıdırlar.

-      Uzun boylu ve zarif olanlar için etek ve bluz en iyi giyimdir. İri desenli, kareli ve kalın kumaşlar, enine kesik kuplar, uzun tüylü kürkler, canlı renkler, parlak kumaşlar, kalın kemerler kullanabilir. İnce jarse kumaşlar daha zayıf ve uzun göstereceğinden seçilmemelidir.

-      Beden boyu kısa olanlar, boydan giysiler, düşük kemerler kullanmalıdır. Beden boyu uzun olanlar ise bluzlu modelleri, enine kupları ve çizgileri kullanmalıdır.

-      Saç, göz ve ten rengi dikkate alınmalıdır. Açık ten rengi olanlar koyu renkleri, ancak cansız ve solgun cildi olanlar koyu tonları yüzlerine yakın kullanmamalıdır.

 1. Sosyal çevre; Toplumun koyduğu bazı kurallar vardır ve belli yerlerde belirli zamanlarda onlara uygun giyinmemiz gerekir. Aile arasında giyim fazla önemli olmamakla birlikte göze hoş görünmeyecek kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ev kıyafetleri ucuz olmakla birlikte rahat ve temizlemesi kolay kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Öğleden sonra ve akşam giyilecek kıyafetler gidilecek yere göre tercih edilmelidir. Sinemaya giderken rahat günlük bir kıyafet giyilebilirken bir konsere veya tiyatroya giderken giyeceğimiz kıyafetin biraz daha özenli olmasına dikkat etmek gerekir. Kokteyl kıyafeti olarak yarı fantezi veya fantezi bir kıyafet seçilirken, balo ve düğün için fantezi ve parlak kumaşlardan yapılmış günün modasına uygun elbise ve tuvaletler giyilebilir. Piknikte ve deniz kenarında giyilen kıyafetlerin acık ve çok renkli olması, yolculuk kıyafetlerinin spor ve rahat bir giysi seçilmesinde yarar vardır.
 2. Moda:Güzel giyinmek isteyen bir birey günün modasından esinlenerek kendine yakışan giysileri seçmelidir. Vücut yapısını ve tipini iyi tanıyan bir birey modanın emrettiğini değil kendine yakışanı seçer. Ancak kendimizi tamamen modadan soyutlamamalı modanın çizgilerini de üzerimizde taşımalıyız.
 3. Ekonomik Yapı: Ailelerin ve bireylerin ekonomik durumları giysi satın almayı etkileyen en önemli nedenlerden biridir. O nedenle alışverişlerde ekonomik durumumuza uygun olan giysileri ve ödeme şeklini tercih etmeliyiz. Gelir kaynakları kısıtlı olan aile bireylerin, eldeki giyimlerini dikkatli kullanmaları, eskiyen giysilerin onarımlarının yapılması. Büyüklerin giysilerinden küçüklere giysi yapılması, yeni giysi alırken modası çabuk geçecekleri tercih etmemeleri aile ekonomisi açısından iyi olur. Güzel ve iyi giyinmenin çok para ile ilgisi olmadığı ancak giyim ile ilgili bilgilere sahip olmakla da elde ilgili olacağı dikkate alınmalıdır.

Giyim eşyalarını satın alırken bilinçli bir tüketici olarak karar verebilmek için giyim eşyasını almaya karar veremeden önce ve alış veriş sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Giyim Eşyası Satın Almaya Karar Vermeden Önce:

 1. Neye ihtiyacımız olduğunu doğru olarak belirleyebilmek için mevcut giysilerin listesini çıkartınız.
 2. Daha sonra bu giysilerinin hangilerinin günün şartlarına uygun olduğu ve giyilebileceğine karar veriniz. Küçük düzeltmelerle günün şartlarına uydurulabilenlere ufak tamiratlar yapınız. Aynı zamanda artık giyilmeyecek olanlar elden çıkartınız çünkü dolapta gereksiz yere yer kaplar.
 3. Bu iki adımdan sonra ne tip giyim eşyalarına ihtiyacımız olduğuna karar veriniz.
 4. Belirlediğiniz ihtiyaçlarınızı önem ve öncelik sırasına göre listeleyiniz.
 5.  Daha sonra ihtiyaç olarak belirttiğiniz giyim eşyalarının renk, model, kumaş vb. özelliklerini belirleyiniz. Satın alacağınız giyim eşyasının modelini belirlemede yaşantı biçiminizi ve en sık giydiğiniz giyecekleri düşünmeniz karar vermenizi kolaylaştırır.
 6. Daima sade ve çeşitli faaliyetler için kullanabileceğiniz giyim eşyalarını seçilmesi, aşırı derecede modaya bağlı giysilerinin tercih edilmemesi iyi bir davranıştır.
 7. Satın alınacak giyim eşyalarının giyilecek diğer kıyafetlerle renk ve model uyumuna dikkat ediniz.
 8. Satın almayı düşündüğümüz giyim eşyalarının kumaşlarının farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı bir kumaş olmasına dikkat ediniz.
 9. Alışverişe çıkmadan önce bir harcama planı yaparak ne kadarlık bir giyim eşyası satın alacağımıza karar veriniz.
 10. Piyasada bulunan giyim eşyalarının fiyat ve kalitesini değişik yerlerde bakıp piyasa araştırması yapınız.

Giyim eşyası alışverişinde dikkat edilecek hususları da şöyle sıralayabiliriz:

 1. Alışverişi daha önce planladığınız ihtiyaçlara göre organize ediniz ve alış veriş listesi dışına çıkmayınız.
 2. Alışveriş için yeterli zaman ayırınız ve aceleye getirmeyiniz. Alış veriş için mağazaların tenha olduğu zamanları tercih ediniz.
 3. Kesin kararı vermeden önce mağazaları dolaşarak fiyat, kalite, çeşit ve model açısından en uygun yerden satın almaya çalışınız. Aynı modelde ve kalitede giysilerin farklı fiyatlara satıldığını unutmayınız. Ekonomik, kaliteli ve istenen modelde giysileri tercih etmek için mutlaka piyasa araştırması yapınız.
 4. Ölçü ve beden yönünden kesin bilgiye sahip olmadığınız giysileri mutlaka deneyerek satın alınız. Giyim eşyalarının beden ölçüleri üzerinde belirtilse bile beden ölçülerinin kesin standart ölçüleri ifade etmemesinden deneyerek satın alın.
 5. Birlikte alışverişe çıktığınız kişilerin sizi fazla etkilemesine izin vermeyiniz.
 6. Satış elemanlarının esas amacının giysileri satmak olduğundan onların görüşlerini dikkate almayınız. Bazen yanıltıcı bilgiler ve görüşlerde belirtebilirler.
 7. Satın alacağınız giyim eşyasını deneyip almaya karar verdikten sonra düğme, fermuar, astar, aksesuar ve iç dikişlerini kontrol ediniz.
 8. Satın alacağınız giyim eşyalarında kullanılmış olan kumaş cinsi ve uygulanacak bakım ve temizlik yöntemlerini, satın almadan önce mutlaka öğreniniz. Bakım ve temizleme konusunda bilgi verici bakım etiketlerine sahip giyim eşyalarını tercih ediniz.
 9. Satın aldığınız giysinin satış fişini alınız ve saklayınız. Bu fiş daha sonra herhangi bir nedenle giysiyi değiştirmek söz konusu olduğunda kullanılacaktır. Satış fişi olmayan giyim eşyalarının değiştirilmediğini unutmayız.
 10. Giysileri satın almada sizin bütçenize en uygun olan ödeme şeklini tercih ediniz. Kredili yani taksitli satın almanın pahalıya mal olduğunu unutmayınız. Her ay ödenecek miktara değil toplam ödenmesi gereken miktara dikkat ediniz. Bazen peşin satın almak daha ucuza mal olabilir.

Alışverişten sonra değerlendirme yapınız: Alınan giyim eşyası ihtiyaçlarınıza cevap veriyorsa, giyiminizden doyum sağlıyorsanız, iyi kalitede giyim eşyasını mümkün olan en uygun fiyata aldıysanız, giysi sizin tipinize ve zevklerinize uygunsa, bakımını kolaylıkla yapabiliyorsanız sizi tebrik ediyoruz alışverişinizi mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirmişsiniz.