Temizlik Maddelerini Satın Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar detayı

Temizlik maddelerini kullanım alanlarına göre şöyle sıralayabiliriz:

 1. Temel temizlik maddeleri: Yüzeydeki kiri temizlemek amacıyla kullanılır. Taş, mozaik, fayans gibi yüzeylerin yoğunlaşmış kirlerden temizlenmesinde ve cilanın yüzeyden çıkarılmasında kullanılır. Ahşapta kullanılmamalıdır.
 2. Genel temizlik maddeleri: Banyo, küvet, fayans, cam, ayna ve kapı gibi yüzeylerin temizliğinde kullanılır. Asitli maddeler olmadıklarından kullanıldıkları yüzeye zarar vermez. Kullanıldıktan sonra iyi durulanmalıdır. Hoş kokulu gereçlerdir.
 3. Nötr temizlik maddeleri: Cilalı yüzeylerin günlük temizlik ve bakımında kullanılır. Cilalı yüzeyler diğer temizlik gereçlerinden zarar görürler. Asitli gereçler cilanın matlaşmasına ya da çıkmasına neden olur ayrıca alkali olanlarda bu yüzeylere zarar verir o yüzden nötr olan temizleme gereçleri bu yüzeylerin temizliğinde tercih edilmelidir.
 4. Ovma maddeleri: Yüzeydeki kirleri, ovma yoluyla temizleyen maddelerdir. Banyo, lavabo, küvet ve fayans temizliğinde kullanılır. İçinde klor olduğu için kirleri yok ederken aynı zamanda yüzeyi ağartır. Toz olanların yüzeyi çizme oranı sıvı olanlardan fazla olduğu için sıvı olanlar tercih edilmelidir.
 5. Dezenfektanlar:Dezenfeksiyon için yani yüzeydeki mikroorganizmaların yok edilmesinde kullanılır ve bir temizleme maddesi değildir. Bu yüzden temizleme işleminden sonra kullanılmalıdır. Kullanılacak yüzeye ve ortamda bulunacak mikroorganizmanın türüne göre dezenfektan kullanılmalıdır.
 6. Cam ve ayna temizleme maddeleri: Cam ve aynaların temizliğinde kullanılan temizlik gereçleridir.
 7. Tıkanmış boruları açma maddeleri: Su tesisatında tıkanmış boruları ve giderleri açın asitli gereçlerdir. Asitli gereçler boruları tıkayan saç, sabun vb. artıkları eriterek yok eder.
 8. Kireç ve pas çözücüler: Banyo, lavabo, küvet, gider ve armatürler sürekli su ile temas ettiklerinden kireçlenerek mat ve kötü görünürler. Asit oranı yüksek olan bu temizleme gereçleri bu amaçla bu yüzeylerin temizliğinde iyi sonuç veriri.
 9. Leke çözücüler: Her yüzey ve leke çeşidi için leke çözücüler vardır. Leke çıkarıcılar piyasada sprey veya sıvı halinde bulunur.
 10. Cilalar: Zeminlerin daha parlak ve bakımlı olmasın sağlar. Genellikle, mermer, mozaik, ahşap, parke ve marley vb. yüzeylerin parlatılmasında kullanılır. Cilalar zeminleri çizilmeye karşı korur, görünümlerini güzelleştirir, zeminlerin güzel görünmesini, hijyenik olmasını ve kolay temizlenmesini sağlar.
 11. Özel temizlik maddeleri: Metal, mobilya, deri vb. yüzeylerin temizlenmesi için ve barkımı için hazırlanmış temizleme gereçleridir.

Temizlik maddelerini seçerken dikkat edilecek noktalar:

 1. Kimyasal olarak yumuşak olmasına yüzey ve cilde zarar vermemesine dikkat ediniz.
 2. Kötü kokulu olanları almayınız.
 3. Ambalajlı olanlarını tercih ediniz. Delik ve yırtık ambalajlı olanları satın almayınız.
 4. Kullanacağınız yüzeylere uygun olan temizlik gereçlerini satın alınız.
 5. Son kullanma tarihine bakınız.
 6. Ambalajlarının üzerinde, marka, firma adı, seri no, net ağırlık ve kullanım bilgisi olmasına dikkat ediniz.
 7. TSE damgası olan temizlik maddelerini tercih ediniz.
 8. Yeni çıkan ürünleri kullanınız ancak sürekli kullanmak için mevcut olanlarla fiyat, temizleme gücü ve cilde zarar verme durumu yönünden karşılaştırma yapınız.
 9. Temizleme, beyazlatma gücü yüksek olanları tercih ediniz.
 10. Bir temizlik gerecinden beklentilerinizin neler olduğunu belirleyiniz.