Temizlik maddelerini kullanırken ve saklarken (depolarken) dikkat edilecek noktalar. detayı

 1. Temizlik maddelerini kullanırken kullanma talimatına dikkat ediniz.
 2. Temizlik maddeleri hangi yüzeyleri temizlemek için üretilmişse o yüzeylerin temizliğinde kullanın. Kullanım amacı dışında kullanmayınız.
 3. Temizlik maddelerinde yağ çözücü gereçler olduğundan çıplak elle kullanıldıklarında cildin yüzeyindeki yağlı maddeleri aldıklarından cildin kurumasına ve asitli gereçler ellerin yıpranmasına neden olduğundan mutlaka eldiven kullanınız ve hatta bazı gereçleri kullanırken maske bile takınız.
 4. Temizlik maddeleri asla birbirine karıştırmayınız. Birbiriyle reaksiyona girdiklerinde gözlere ve ciğerlere ve solunum sistemine zarar verici gazlar otaya çıkar. Örneğin çamaşır suyu ile ovucu gereçler birbirine karıştırıldığında zehirli gazların oluşmasına neden olur.
 5. Sıvı temizlik maddelerini kullanma talimatına uygun oranda su ile karıştırınız. Gereğinden fazla kullanıldığı takdirde, makineye ve yüzeye zarar verir, daha fazla durulama gerektirir ve ekonomik açıdan zarar verir.
 6. Sıvı ve sprey temizlik maddeleri kullanmadan önce içindeki maddelerin iyice karışması için iyice çalkalayınız.
 7. Temizlik maddeleri kullanıldıktan sonra kapaklarını hemen kapatınız.
 8. Temizlik maddeleri kendi ambalajlarında saklanmalı eğer başka bir şeyin içine konacaksa mutlaka üzerine hangi temizlik maddesi olduğunu bir etiketle belirtiniz.
 9. Asit içeren temizlik maddelerini havadar bir yerde kullanınız ve temizlik esnasında mutlaka bir maske ve eldiven kullanınız.
 10. Temizlik maddeleri tene veya göze sıçrarsa bol soğuk su ile yıkayınız.
 11. Temizlik maddelerini temizlenecek yüzeye direkt olarak dökmeyiniz.
 12. Temizlik maddelerini saklarken, kendi ambalajında, kapağı kapalı olarak, toz ve benzeri olanları nemsiz bir ortamda, gıda maddelerinden uzak olarak, depolama alanını sık sık havalandırarak çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız (depolayınız).